Alkohols tiek uzskatīts par pieņemamu izklaides industrijas sastāvdaļu. Reklāmas mūs mudina uzskatīt alkoholu par bezvainīgu prieka avotu. Tomēr zinātnieki ir pierādījuši, ka alkoholam ir postoša ietekme uz cilvēka smadzenēm, aknām un citiem orgāniem.
Ietekme uz smadzenēm
Zinātniski pētījumi apstiprina, ka alkohols var radīt neatgriezeniskus bojājumus smadzeņu šūnās. Smadzenes zaudē spēju veidot jaunas neironu savienojuma sinapses – tas nozīmē sliktāku atmiņu, zemāku koncentrēšanās spēju un intelektuālo darbību. Ilgstoša alkohola lietošana var izraisīt pastāvīgus kognitīvās funkcijas traucējumus ar sekojošu demenci.
Alkohols ietekmē galvenokārt smadzeņu garozas apgabalus, kas ir atbildīgi par racionālu spriešanu un lēmumu pieņemšanu. Tieši tādēļ reibumā cilvēki uzvedās neapdomīgi, impulsīvi un bieži nožēlo savu rīcību pēc tam, kad alkohola ietekme norimst. Smadzeņu bojājumu rezultātā var rasties arī depresija, trauksmes stāvokļi un pat pašnāvnieciskas domas.
Aknas – alkohola “mērķtaure”
Aknas ir galvenais orgāns cilvēka organismā, kas piedalās alkohola pārstrādē, tādēļ tās pirmās cieš no pārmērīgas alkohola lietošanas. Aptuveni 90 procentos gadījumu aknu ciroze attīstās alkoholiķiem. Šī nāvējošā slimība izraisa pakāpenisku aknu audu sabrukumu, līdz orgāns vairs nespēj pildīt savas funkcijas. Rezultāts – saindēšanās ar vielmaiņas galaproduktiem, smadzeņu darbības traucējumi, ascīts jeb vēdera ūdeņainums un nāve.
Alkoholam piemīt arī kancerogēnas īpašības – tas palielina aknu, resnās zarnas, krūts un citu orgānu vēža attīstības risku.
Ietekme uz citiem orgāniem
Sirds un asinsvadu sistēma – ilgtermiņā alkohols var izraisīt sirds mazspēju, paaugstināt asinsspiedienu un insulta risku.
Kuņģa-zarnu trakts – var veicināt čūlu un iekaisuma procesu attīstību. Alkohols bojā arī aizkuņģa dziedzeri.
Reproduktīvā sistēma – samazina auglību gan vīriešiem, gan sievietēm; palielina priekšlaicīgu dzemdību un maza svara jaundzimušo risku.
Imūnsistēma – padara organismu uzņēmīgāku pret infekcijām.
Regulāra alkohola lietošana kaitē gandrīz katrai ķermeņa sistēmai, izraisot hroniskas slimības un priekšlaicīgu nāvi. Lai gan sabiedrībā alkohols joprojām tiek normalizēts, tā sekas indivīda veselībai ir katastrofālas. Lai izvairītos no smagām veselības problēmām, ieteicams atturēties no alkohola lietošanas vai stipri ierobežot tā patēriņu. Labs pirmais solis ir apzināties alkohola īsto ietekmi uz mūsu ķermeni un prātu.