Daudzi cilvēki nedomā par alkoholu kā par narkotiku – tomēr tā ir. Patiesībā alkohols ir viena no visvairāk atkarību izraisošajām vielām pasaulē. Lietojot alkoholu regulāri, ķermenis sāk pierast pie tā iedarbības, līdz ar to ir nepieciešams arvien lielāks devas apjoms, lai sasniegtu to pašu reibuma efektu. Tas palielina alkohola tolerancei, kas ir pirmais solis uz atkarības izveidošanos.

Kā attīstās atkarība

Atkarība attīstās, kad cilvēka ķermenis un psihe kļūst pilnībā atkarīga no alkohola klātbūtnes asinsritē. Lai arī sākumā alkohols tiek lietots “prieka vārdā”, drīz vien daudzi cilvēki atklāj, ka viņiem ir nepieciešama alkohola devu iedarbība, lai vienkārši justos normāli un spētu ikdienas funkcionēt. Biežās mēles “pa kakliņam” pamazām kļūst par regulāru alkohola lietošanu un, iespējams, dzeršanu līdz apreibumam gandrīz katru dienu.

Lai arī daudzus kaitina šādi “atiestāties” no rīta, tomēr atkarība ņem savu – parādās abstinences simptomi, ja nav pieejams regulārais alkohola daudzums asinīs. Rasties var drebuļi, krampji, nelaba dūša, bezmiegs, trauksme un nomāktība. Vienīgais veids, kā mazināt šos vilkmes simptomus, ir iedzert vēl. Tā rodas alkohola atkarības “cirks” no kura aizvien grūtāk izrauties.

Nopietnas veselības problēmas

Ilgstoša pārmērīgas alkohola lietošanas rezultātā cilvēkam draud nopietnas veselības problēmas:

  • Aknu ciroze – nāvējoša aknu slimība, kas bieži skar ilgstošus alkoholiķus
  • Vēzis – paaugstināts risks saslimt ar vairākiem vēža veidiem, ieskaitot aizkuņģa dziedzera, aknu un resnās zarnas vēzi.
  • Sirdskaite – ilgstoša alkohola lietošana var novest pie hipertensijas un sirds mazspējas
  • Neiroloģiskās problēmas – alkohola atkarība var radīt neatgriezeniskus smadzeņu bojājumus un demenci
  • Garīga nestabilitāte – depresija, trauksmes stāvokļi un pašnāvnieciskas domas

Iznākums var būt invaliditāte un pat pāragrs nāves risks.

Cik grūti ir atmest atkarību?

Atkarības speciālisti apstiprina – alkohola atkarība ir viena no sarežģītākajām atkarību formām, no kuras atbrīvoties. Iemesls ir tādēļ, ka alkohols ir legāli un brīvi pieejams gandrīz visur. Salīdzinot ar nelegālo narkotiku atkarību, arī sociālais spiediens un atbalsts pārtraukt alkohola lietošanu bieži vien ir daudz zemāks.

Turklāt šī viela ir tik dziļi iesakņojusies sabiedrības normās un paradumos, ka pilnīga atturība var šķist gandrīz neiespējama. Tomēr tā ir sasniedzama ar lielu motivāciju un atbilstošu terapiju. Svarīgi saprast, ka atkarība ir bioķīmiska slimība, nevis rakstura vājums.

Lai gan atmest alkoholu uz visiem laikiem nav viegli, tomēr to ir iespējams izdarīt ar pareiziem atbalsta resursiem. Pastāv efektīvas ārstēšanas programmas un izglītība, kas var palīdzēt ikvienam atbrīvoties no atkarības cietuma un atgūt veselību un kontroli pār savu dzīvi. Ikvienam ir tiesības uz otru iespēju un dzīvi bez alkohola.